czyli laik ogląda klasykę
Blog > Komentarze do wpisu
174. Bitwa o San Pietro - śmierć w słonecznej Italii
Są takie filmy, o których nie bardzo wiem co napisać. Tak mam w tym przypadku i dlatego będzie to jeden z krótszych wpisów w historii mojego bloga. Ale powiedzmy sobie szczerze: ile można pisać o pół godzinnym, propagandowym dokumencie wojennym?

Bitwa o San Pietro pokazuje atak wojsk amerykańskich na małe miasteczko we Włoszech, będące pod władaniem faszystowskich Niemiec. I chociaż nie znam się za bardzo na prowadzeniu wojen, podobno taktyka amerykańska była niezbyt korzystna. Co prawda lektor stara się ją przedstawić w dobrym świetle, nie zmienia to jednak faktu, że straty po stronie amerykańskiej były gigantyczne.

Producentem tego krótkiego metrażu jest Frank Capra i wspominam o nim dlatego, że w moim odczuciu jest on najbardziej amerykańskim reżyserem w historii (jak na emigranta z Sycylii przystało). Co ciekawe film, który teoretycznie miał być obrazem propagandowym, został wyemitowany po raz pierwszy dopiero po kapitulacji trzeciej rzeszy. Tak więc nie spełnił swoich podtawowych założeń.

Spełnił jednak zupełnie inne. Stał się po prostu świetnym dokumentem wojennym. Wojna przedstawiona jest niezwykle realistycznie (w końcu kamera towarzyszyła prawdziwej batalii, więc nie mogło być inaczej). Bez zbędnego wyreżyserowanego sentymentalizmu. Dostajemy wojnę saute. Widzimy, między innymi ładowanie, worków ze zwłokami na ciężarówkę. Bohaterami są prości żołnierze, nie mający żadnej mocy decyzyjnej - nikt ważny.

Pół godzinki warto poświęcić na ten obraz, ponieważ to faktycznie jest bezcenny zapis historii.

Bitwa o San Pietro (The Battle Of San Pietro), 1945, Reżyseria: John Huston, Producent: Frank Capra Scenariusz: John Huston

Do ściągnięcia:

http://rapidshare.com/files/257749355/SanPietro.part1.rar
http://rapidshare.com/files/257752583/SanPietro.part2.rar
http://rapidshare.com/files/257756155/SanPietro.part3.rar
http://rapidshare.com/files/257759637/SanPietro.part4.rar
http://rapidshare.com/files/257763129/SanPietro.part5.rar
http://rapidshare.com/files/257766626/SanPietro.part6.rar
http://rapidshare.com/files/257770249/SanPietro.part7.rar
http://rapidshare.com/files/257771554/SanPietro.part8.rar


wtorek, 31 maja 2011, gumpiarz99

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/06/01 10:34:17
Z filmów dokumentalnych z czasów wojny oglądałem kiedyś na Polonii 1 niektóre filmy z cyklu Franka Capry "Dlaczego walczymy?". Nawet nieźle się oglądało, ale zbyt wiele już nie pamiętam. Coś mi się przypomina, że w pierwszym filmie tego cyklu, "Preludium wojny", twórcy stwierdzili, że tytułowym preludium II wojny światowej jest atak Japończyków na Mandżurię w 1931 roku. Pamiętam też, że w innym filmie cyklu, "Wojna wkracza do Ameryki", zanim twórcy przeszli do rzeczy to opowiedzieli o tym, jak wielkich osiągnięć w różnych dziedzinach dokonali Amerykanie. Pomyślałem sobie wtedy, że każdą okazję Amerykanie wykorzystują, by zareklamować swój kraj i pochwalić jego mieszkańców. Z tego co mi wiadomo John Huston w przeciwieństwie do Franka Capry unikał propagandy, mając ambicje stworzenia dramatu o wymowie antywojennej. I chociaż "Bitwy o San Pietro" nie widziałem, to myślę, że film mógł spełniać swoją rolę, ostrzegając przed konsekwencjami wojen.