czyli laik ogląda klasykę
Blog > Komentarze do wpisu
325. Mother India - imperium bollywood kontratakuje
W 1957 roku powstało kilka wybitnych filmów poza Stanami Zjednoczonymi. Zarówno w Europie jak i Azji obrodziło w świetne obrazy wybitnych reżyserów. Mieliśmy już filmy Felliniego, Kurasawy czy Bergmana. Także w Indiach na ekrany kin wchodzi film o wielkich aspiracjach. Ale moim zdaniem zupełnie nie wytrzymuje ciężkiej tegorocznej rywalizacji.

Bohaterką filmu jest Radha. W pierwszych scenach zostaje wydana za mąż. Matka pana młodego, zaciąga na ślub pożyczkę u lichwiarza. Ten niemożliwy i wciąż rosnący dług uwarunkuje całe życie Radhy, która będzie musiała walczyć z wieloma przeciwnościami a także wychowa dwóch synów.

Jak dla mnie głównym problemem filmy jest brak wyraźnego klimatu. Wszystkie wymienione przeze mnie już dzieła z 1957 miały wyraźnie nakreślony rys. Tak samo filmy hinduskie Raya. Wszystkie mają swój niepowtarzalny charakter. W Mother India tego charakteru brakuje, jest trochę za bardzo nijaki.

Momentami film poziomem patetyzmu i sentymentalizmu dorównywał produkcjom hollywodzkim. Niektóre sceny wyglądają jakby reżyser bardzo chciał zrobić film amerykanopodobny. Z drugiej strony były fragmenty czystego Bollywood z bollywoodzkimi tańcami i śpiewami. A czasem miałem nawet wrażenie, że film chciałby aspirować do bycia kinem artystycznym, ale szybko się z tego wycofywał, żeby nie przestraszyć widza.

Pewnie znowu zostanę skrytykowany za niedocenienie artystycznej wizji filmu, ale faktycznie nie doceniam artystycznej wizji filmu. Mogę się zgodzić, że jest naprawdę dobrze zrobiony. Taka hinduska superprodukcja. Widać włożone w film pieniądze. Brakuje mi jednak prawdy i realizmu. To za co można cenić filmy Raya. W Mother India tego zabrakło, a wydaje mi się, że nie powinno. W końcu film opowiada historię bardzo życiową. Losy Radhy byłyby pewnie bardziej wzruszające, gdybyśmy widzieli prawdziwą kobietę zmagającą się z życiem, a nie piękną aktorkę w pokolorowanym świecie. I nie chodzi mi o to, że film powinien być czarno biały.

Mother India, 1957, Reżyseria: Menboob Khan, Producent: Mehboob Khan, Scenariusz: Wajahat Mirza, S. Ali Raza


wtorek, 12 lutego 2013, gumpiarz99

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: