czyli laik ogląda klasykę
Blog > Komentarze do wpisu
339. 400 batów - rozterki młodego człowieka
Czy jest to film o dojrzewaniu, czy manifest pokolenia Nowej Fali? Nie ma to większego znaczenia. Jak dla mnie jest to bardzo subtelnie poprowadzona historia młodego i niepokornego chłopaka, który nie znajduje zrozumienia ani w domu ani w szkole.

Antoine ma 13 lat i właśnie wchodzi w trudny okres dojrzewania. Ma problemy ze znalezieniem porozumienia z rodzicami. Nie radzi sobie w szkole. Wraz z najlepszym przyjacielem wagaruje. Popada w kłopoty zarówno w szkole jak i w domu. W pewnym momencie ucieka z domu, jednak nie na długo. Innym razem postanawia ukraść z biura ojca maszynę do pisania.

Antoine jest typowym nastolatkiem. Większość z nas przechodziła podobne przygody w okresie dojrzewania. Niezrozumienie dla rozterek młodego człowieka jakie prezentuje szkoła może być zastanawiające. W końcu gdzie jak nie w szkole wiedza na temat rozwoju dzieci powinna stać na wysokim poziomie. Historia sama w sobie nie jest zaskakująca, ale jest naprawdę subtelnie opowiedziana. Widz ma okazję poczuć trochę tego zagubienia jakie towarzyszy bohaterowi.

Jest to debiutancki film Francois Truffaut, który wyrośnie na czołowego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali. Ten film często określa się buntem, manifestem ideowym Nowej Fali. Może jest to manifest. Nie wiem. Nie jestem uczonym ekspertem. Dla mnie jest to poruszająca opowieść o dojrzewaniu i o tym, jak wszyscy jesteśmy sami w tym okresie, kiedy zmienia nam się spojrzenie na wszystko co nas dotychczas otaczało. 

Film nie obfituje ani w oszałamiające kreacje aktorskie (co nie znaczy, że jest źle zagrany oczywiście), ani w przełomowe zdjęcia, czy zapierające dech w piersi efekty specjalne. Jest to bardzo spokojnie opowiedziana, stonowana historia. A główną gwiazdą jest tu Truffaut, który to trzyma silną ręką. Film zaskakująco ciekawy, jak dla człowieka, który uparcie twierdzi, że nie jest fanem francuskiego kina.

400 batów (Les Quatre Cents Coups), 1959, Reżyseria: Francois Truffaut, Scenariusz: Francois Truffaut


niedziela, 22 grudnia 2013, gumpiarz99

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: