Kategorie: Wszystkie | Ale o co chodzi | Filmy | Inne | Rankingi | Wrażenia
RSS
środa, 19 listopada 2014
344. Samotny jeździec - fabuła w służbie scenografii
Western to chyba najbardziej charakterystyczny gatunek. Albo jest się zagorzałym fanem, albo się go serdecznie nie znosi. Ma sztywne reguły i raczej jest oporny wszelkim nowinkom (choć i tu oczywiście zdarzają się wyjątki). Albo kupujemy specyficzny klimat westernów, albo trzymajmy się z daleką od tego gatunku.
poniedziałek, 27 października 2014
343. Oczy bez twarzy - nowe spojrzenie na horror
Ten mało znany już dzisiaj horror jest przeze mnie niesamowicie często przywoływany. A to za sprawą pewnego jednego motywu, który się w nim pojawia, a mianowicie sposobu, w jaki bohaterowie "rekrutują" dziewczyny mające pomóc w dojściu do zdrowia chorej córce głównego bohatera. Wiem, że to co napisałem jest dość zawiłe, ale tak być musi, żeby nie zdradzać pewnych smaczków z filmu.
wtorek, 07 października 2014
342. Anatomia morderstwa - morderstwo w cieniu kobiety
James Stewart jest nieśmiertelny. Odkąd pamiętam pojawia się w tych specjalnie wyselekcjonowanych filmach. Jakby zrobić ranking aktorów, gdzie głównym kryterium byłoby w ilu filmach z 1001 zagrali konkurowałby chyba tylko z Kirkiem Douglasem. Według mnie najlepiej pasuje do ról everymana, zwykłego szarego człowieka, który się niczym nie wyróżnia z tłumu.
wtorek, 04 lutego 2014
341. Pół żartem pół serio - najlepsza komedia w historii kina!
Czy Pół żartem pół serio jest komedią wszech czasów? Nie będę oryginalny, gdy napiszę, że zdecydowanie tak. Czemu? Ponieważ jest to film bezbłędny. Wszystko jest potrzebne i na swoim miejscu. Pełne dwie godziny można pokładać się ze śmiechu.
wtorek, 14 stycznia 2014
340 filmów minęło jak jeden dzień
Czas mija, codziennie powstają nowe filmy, a ja ugrzęzłem w latach 50. Mój początkowy zapał dawno siadł, ale co jakiś czas jeszcze odzywa się we mnie ambicja dojechania do końca listy. Dzisiaj czas na wpis podsumowujący.
czwartek, 26 grudnia 2013
340. Północ - północny zachód - Hitchcock na wesoło
Filmów Hitchcocka na liście jest zatrzęsienie. Większość z nich trzyma równy wysoki poziom. Nazwisko reżysera zazwyczaj gwarantuje dobrą zabawę. Tym razem, jednak dobra zabawa to za mało powiedziane. Zakochałem się w tym filmie.
niedziela, 22 grudnia 2013
339. 400 batów - rozterki młodego człowieka
Czy jest to film o dojrzewaniu, czy manifest pokolenia Nowej Fali? Nie ma to większego znaczenia. Jak dla mnie jest to bardzo subtelnie poprowadzona historia młodego i niepokornego chłopaka, który nie znajduje zrozumienia ani w domu ani w szkole.
środa, 06 listopada 2013
338. Salon muzyczny - melancholia upadku
Istnieją takie uniwersalne wartości, które niezależnie od kraju, czy kontynentu są tak samo rozumiane. Mają taką samą wagę w Europie jak i w Azji. Chociaż można zauważyć pewne dość znaczące różnice w podejściu do niektórych tematów, ogólnie pewne idee są podobnie cenione. Hinduski film o upadku i marzeniach o dawnej potędze mógłby równie dobrze powstać w Europie i prawdopodobnie nie byłoby wielu różnic.
niedziela, 13 października 2013
337. Mój wujaszek - powrót irytującego Hulot, oby ostatni
Dla uważnych czytelników mojego bloga nie jest żadną tajemnicą, że nie przepadam za francuskim kinem. Oczywiście bez generalizowania. Widziałem francuskie produkcje, które były zachwycające, ale jak miałbym w ciemno wybrać film włoski lub francuski, wybrałbym ten pierwszy. I dzisiaj nie będzie niespodzianki. Mój wujaszek wpisuje się w ten nurt kina francuskiego, który mnie najbardziej drażni.
sobota, 12 października 2013
336. Dracula - erotyzm, krew i przemoc
Wampiry to ciekawe zjawisko społeczne. A szczególnie najbardziej znany z nich, czyli Hrabia Dracula. Ciężko jest zliczyć ile miał wcieleń filmowych, także komediowych. Dracula Terence'a Fishera się wyróżnia, zaskakuje odwagą i emanuje erotyzmem.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42